Malzeme

DuPont™ Corian®

DuPont™ firmasının 1967’de ürettiği Corian® malzeme. Türkiye’de de yavaş yavaş bilinirliği artıyor ve tasarım dünyasının vazgeçilmez malzemesi olma yolunda ilerliyor. İlk tanışmam, bir mobilya tasarımımda, kolay şekil alabilen dayanıklı bir malzeme ne olabilir sorusunun cevabı olarak karşıma çıktı. Bu malzemeyle neredeyse hayalinizdeki tüm tasarımları hayata geçirmeniz mümkün.


Dayanıklı
1967 de pazara çıktığı günden itibaren Dupont Corian Hayatı kolaylaştıran son derece dayanıklı bir malzeme olma özelliğiyle kendisini ispatlamıştır. Delamine olmaz ve günlük kullanım sonucu oluşabilecek aşınma ve yıpranmaya karşı koyar. Yoğun trafik alanlarının bir çok etkisine kesiklere ve sıyrıklara dayanıklıdır.


Yenilenebilir
Dupont Corian ile tasarlanan yüzeyler hafif aşındırıcı deterjanlar ve ovma süngeri ile ilk günkü görünüşüne rahatça döndürülebilir. Örneğin sigara yanıkları bu yöntemle kolayca giderilebilir. Hatalı kullanım ve kaza sonucu oluşabilecek hasarlarda çoğu zaman malzemeyi tamamen değiştirmeye gerek kalmadan yerinde onarılabilir.


Masif
Renk ve dokular malzemenin derinlemesine aynı kalır ve aşınmaz Dupont Corian masiftir ve delamine olmaz.


Zengin Renk Seçenekleri
Corian Çalışmak için hemen hemen sınırsız bir paket paleti sunar. Tasarım için bir renk ile düz taban oluşturabilirsiniz; ya da göz alıcı bir uyum yakalamayı deneyebilirsiniz. Corian aynı zamanda metal, ahşap, taş vb. malzemelerde çok yönlü bir tamamlayıcı olarakta kullanılabilir.


Hijyenik
Dupont Corian gözeneksiz bir malzemedir. Malzeme tamamen masiftir ve ek yerleri belli olmayacak şekilde üretilir, bu özellikler yüzeyi hijyenik kılar. Corian yüzeyleri bakteri ve mantar gelişimini önler. Corian ın bağımsız bir laboratuvar tarafından uluslararası bir standart olan DIN EN ISO 846 ya göre hijyenik bir malzeme olduğu onaylanmıştır.


Zararsız
Dupont Corian kimyasal olarak atıl ve toksik olmayan bir malzemedir. Normal oda sıcaklığında gaz emisyonu yapmaz. Ykıldığı zaman esas olarak Karbon oksitleri serbest bırakır ve oluşan dumanın rengi çok açıktır ve hala halojenleşmiş zararlı gazlar içermez.


Isıyla Şekillendirilebilir
Dupont Corian 2 ve 3 boyutlu tasarımlar oluşturmak için kontrollü ısılarda ahşap veya metal kalıplarla şekillendirilebilir.


Belli Olmayan Ek Yerleri
Dupont Corian ile tasarlanan uygulamaları yalnızca hayal gücünüz sınırlayabilir. Corian yüzeyler için  neredeyse sınırsız tasarım seçeneği sunarak ek yerleri belli olmayacak şekilde birleştirilebilir. Örneğin uzun bankolar atölyelerde parça parça üretilirek montaj alanında birleştirilebilirler.