Ürünler

Chesterfield Koltuk

Chesterfield kelimesinin nereden geldiği hala tartışma konusudur. İngiltere’de zamanında koltuklara ‘chesterfield’ dendiği iddia edilirken, Kanada da aynı şeyi savunuyor….

Robert Hendrickson’ın ‘Kelime ve Cümle Kökeni Ansiklopedisi’ne göre, 4. Chesterfield Kontu Philip Stanhope (1694 – 1773) onuruna bu koltuk tasarlanmıştır. OED’e (Oxford English Dictionary) göre de 1900’lü yıllarda İngiltere’de koltuk / kanepe kelimesi yerine chesterfield kelimesi kullanıldığı yazıyor.

Carver’a (Amerikan Bölgesel Lehçeler) göre 1903 yıllarında Kuzey Kaliforniya ve Kanada’da chesterfield kelimesi koltuk/kanepe kelimesi yerine kullanıldığını söylüyor. Tarihe bakıldığında chesterfield kelimesi bir sigara markası mıydı sadece yoksa gerçekten bu koltukları üretmişler mi bilinmez.

İlk üretilen ‘Chesterfield Koltuk’ tasarımlarında koyu kahverengi ve yeşil renkte deri döşeme kullanılırdı. Günümüzde farklı kumaş seçenekleri ile kullanım alanları oldukça arttı. Forum araştırmalarımda genel olarak şikayetlerin ‘rahatsız’ olduğu yönünde olsa da doğru tasarlanmış Chesterfield koltukların oldukça rahat olduğunu söylemek mümkün. Bu yüzden hangi koltuk olursa olsun denemeden almayın, çay kahve söyleyin oturun muhabbet edin, rahatsız etmediğini düşünüyorsanız, hayırlı olsun…