Ürünler

Bloomframe® – Açılır Kapanır Balkon Sistemi

2008 RedDot Design ödülü kazanmış olan bu ürün Fransa’da icat edilmiş. İcat edilmiş yazıyorum çünkü bu sistemi ilk ve tek yapan firma. Düşünün evinizin bir duvarında ikiye bölünmüş bir cam, pencereye benziyor ama aslında balkon. Bir düğme ile 15 saniyede açılıyor ve artık bir balkona sahipsiniz. 2007’de yayınlanan deprem yönetmeliğine göre;

5.6.3 – Konsol şeklindeki balkonlar, kornişler ve çatı saçakları yalnızca kat döşemelerinin uzantısı olarak yapılacak ve serbest konsol uzunluğu 1.5 m’den çok olmayacaktır. Konsol şeklindeki merdivenlerin konsol uzunluğu ise en çok 1.0 m olacaktır. Bu madde kerpiç duvarlı binalar için geçerli değildir.

6 adet ödüle sahip bu ürün seri üretime geçmemiş ve sipariş üzerine çalışıyorlar. Prototipi yapılıp 2009 yılında Paris’te bir fuarda sergilenmiş. İstediğiniz boyutlarda, renkte ve özellikte sipariş verebiliyorsunuz. Paslanmaz çelikten üretilen balkonun maksimum boyutları ise şöyle: genişlik: 262 cm., en: 105 cm., balkon camı yüksekliği: 120 cm. ve taşıma kapasitesi 650 kg.

Sonuç olarak, akıllıca bir tasarım ve yerinde kullanılırsa binayla mükemmel bir uyum sağlayabilir. Türkiye’de bu tasarımı yakın zamanda göreceğimizi umuyorum.